Відділ лікарських рослин та нових культур

 

На сьогодні відділ лікарських рослин та нових культур Кременецького ботанічного саду займається дослідженням  збереження генофонду нетрадиційних видів рослин різних господарських груп, впровадження в культуру та вивчення їх біоекологічного потенціалу. Відділ має багатий колекційний фонд кормових, овочевих, пряно ароматичних та лікарських рослин, що нараховує 363 таксони, 84 сорти, 47 форм, 4 гібриди, 2 амфідиплоїди.

 Завдання досліджень:

·Мобілізація нових лікарських, пряноароматичних, кормових та малопоширених видів рослиприродної і культурної флори, їх первинний аналіз.

·З´ясування біоекологічних властивостей нових лікарських, пряноароматичних, кормових та малопоширених видів рослин; простеження  основних фенофаз розвитку нових лікарських, пряноароматичних, кормових та малопоширених видів рослин, видів роду.

·Первинне випробування в культурі;

·  Встановлення особливостей росту та розвитку і формування урожаю надземної маси та насіння досліджуваних видів  в умовах Кременецького горбогір’я.

·Визначення насіннєвої продуктивності, динаміки проростання та схожості насіння досліджуваних видів.

·Розроблення ефективних прийомів насіннєвого та вегетативного розмноження досліджуваних видів.

·Оцінка успішністі інтродукції нових лікарських, пряноароматичних, кормових та малопоширених видів рослин. 

         Розробка методів вирощування в умовах регіону та рекомендації щодо використання в народному господарстві.


Колекція нових та малопоширених кормових культур нараховує 139 таксономічних одиниць, що належать до 53 родів з 11 родин двох класів відділу Magnoliophyta, у тому числі: 118 видів, 4 гібриди, 7 форм та 31 сорт. Найбільше представлені в колекції родини Fabaceae та Poaceae, на долю яких припадає 70% видового складу.

Найчисельнішу групу складають однорічні трав’янисті рослини – частка яких становить 52% від загальної кількості, багаторічні – 47%, дворічників –1%.

В колекції зібрані види світової та місцевої флори.

Переважаючою життєвою формою за кількістю цвітінь та плодоношень протягом онтогенезу є монокарпічні види на долю яких припадає 58% від їх загальної кількості. За еколого-морфологічними ознаками спектр видів є досить одноманітним: на частку трав’янистих  дворічників припадає лише 1%, а на трав’янисті однорічники та багаторічники відповідно по 52 і 47%, і лише один вид Lupinus arboreus Sims.- напівкущик.


З 2007 року  колекційний фонд малопоширених овочевих рослин нараховує 91 таксон з них 45 сортів, 40 форм, що відносяться до 15 родин, 38 родів, 58 видів. Найчисельнішу групу складають однорічні трав’янисті рослини – 91 культур (72%), багаторічні – 15 (19%), дворічні – 10 (9%).

Всі овочеві культури, які вирощуються в Кременецькому ботанічному саду, належать до 15 родин.

Насиченість таксономічних груп в колекції досить нерівномірна. Найбільшими таксономічними групами є родини Fabaceae – 26 таксонів, Cucurbitaceae – 15 таксонів,  Asteraceae – 10 таксонів,  Alliaceae – 9 таксонів.

Для зручності реалізації овочеві культури залежно від особливостей використання продуктових органів поділяємо на 5 груп.

В 2011 році колекція нових овочевих культур поповнилася 6 видами: Cucumis anguria, Melothria scabra, Hibiscus esculentus, Cucumis melo flexuosus, Solanum caripense, Cucumis metuliferus

Колекція овочевих культур має як наукове так і практичне значення. Вона дає можливість дослідження інтродуцентів  у нових кліматичних умовах (проходження фенонологічних фаз), з’ясувати можливість введення їх у культуру як джерела вітамінів та біологічно активних речовин, вивчити способи розмноження (вегетативне та насіннєве) і збільшення біорізноманіття.


Колекція лікарських рослин створена в 2003 році і нараховує 112 видів, 8 сортів, які відносяться до 37 родин (переважають види родини Asteraceae, Lamiaceae). Найчисельнішу групу складають багаторічні трав´янисті рослини.

Створена колекція за навчально-просвітницьким принципом з метою вивчення їх генетичного різноманіття для спеціалістів фармацевтичних, педагогічних та сільськогосподарських вузів, і використання їх в демонстраційних цілях з метою пропаганди лікарських рослин.

Пошук рослин здійснювався безпосереднім обміном насіннєвого та посадкового матеріалів з іншими установами, по делектусу, експедиційні зразки.

Крім колекції створені розсадники лікарських рослин, а саме: нагідки лікарські, шавлія лікарська, череда тричіроздільна для подальшого їх збору та реалізації.


Колекція пряноароматичних нараховує 75 видів, які представлені 9 родинами. Найчисельнішу групу складають багаторічні трав’янисті рослини 50%, 42% усієї колекції становлять однорічники, частка дворічників – 8%.

Найбільш великими таксономічними групами є родини: Apiaceae, Lamiaceae, Asteraceae. Пряноароматичні діляться на 3 групи: перцеві, гвоздичні і ароматичні. До І групи відносяться рослини: вітекс священний, коноплевидний, негундо, чабер садовий і гірський, майоран садовий, естрагон, монарда трубчаста – рослини, які мають аромат перцю і гіркий смак. До ІІ групи зараховані базиліки справжні і пурпурові, гравілат міський – рослини з гвоздичним ароматом. В ІІІ групу входять змієголовник молдавський, лофант анісовий, мірис запашний – рослини, кожна з яких має свій смак і аромат.

На базі колекційного фонду нових та малопоширених кормових рослин Кременецького ботанічного саду проводяться наукові дослідження згідно планів науково-дослідної роботи затверджених Державною службою заповідної справи Міністерства екології та природних ресурсів України, а також проходять навчальну практику студенти природничого факультету Києво-Могилянської академії, Кременецького обласного гуманітарно-педагогічного інституту ім. Т.Г. Шевченка, Рівненського медичного коледжу.

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу

Календар
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
Архів записів
Друзі сайту